Den PRVNÍ – Odlétáme na dovolenou k Rudému moři

Neděle, 12. září 2021

Odlet směr Hurghada je naplánován na 0.50. Na letiště jsme se vypravili s významným předstihem už ve 21.00 taxíkem z pražského domova. Venku je krásných 19 °C a taxikář z flotily Bolt nás veze Superbem s panoramatickou střechou. Začíná to krásně.

Měli jsme vizi návštěvy VIP salónku, který ale zavírá ve 23.00. Vzhledem k odletu začalo odbavení ve 22.30. Náš společný kufr navážil 20.8 kg, paráda. Povoleno je 23 kg na osobu, takže rezervu máme značnou.

Přesně v jedenáct jsme procházeli pasovou kontrolou, takže pá pá VIP salónku, snad někdy příště. V bezcelní zóně jsme přičichli k parfémům, vyfotili se s českým (čínským) Krtečkem a koupili nějaký ten destilát na kuráž před nástupem do letadla.

Čelní část letadla společnosti Smartwings do Hurghady.

Příprava Boejingu 737-900 společnosti Smartwings k odletu se trochu protáhla, tudíž jsme hned na začátku nabrali několik minut zpoždění. Sedíme ale u zadního nouzového východu, z čehož mám opravdovou radost, protože tím jsme získali několik centimetrů více pro nohy.

Nálada cestujících s respirátory se zdá být uvolněná, naladilo nás zřejmě i hlášení s žádostí o dodržování povinného odstupu. Vzhledem k tomu, že jsme usazeni jako sardinky (až na ty u nouzového východu samozřejmě), působí výzva lehce švejkovsky. Potěšilo mě představení kapitána Kaliny i naznačený průběh letu přes Záhřeb, podél tureckého pobřeží, Káhiru až na pobřeží Rudého moře. Hned zkraje jsme také vyplnili vstupní formuláře pro egyptské celníky.

V Egyptě

Čtyřhodinový let utekl rychle a bez potíží. V Hurghadě je v 5.10 krásných 29 °C a právě svítá. Odbavení je bezproblémové a delegáti naší cestovní společnosti nám ukazují žádaný směr. Nezbytností je zaplatit vízum 25 USD na osobu, nechat si přeměřit tělesnou teplotu a ukázat certifikát o očkování.

Poučenější cestující hned na letišti kupují SIM kartu do telefonu. My si díky Lukášově pohotovosti pořídili u společnosti Etisalat 20 GB za 10 EUR. Ukázalo se to jako výhra. U výstupu z letiště nás čekal veselý Egypťan Ahmed, který nám ukázal náš autobus s asi pěti zastávkami po cestě. Poslední štace byla i naším cílem – Aladdin Beach Resort. Teplota vzduchu stoupá a nebe je bez mráčku modré.

Hotel Aladdin

Autobus najel až přímo před vstup, takže jsme rozespalýma očima nemohli ocenit kýčovitě řešený design, na což došlo trochu později. Celá naše egyptská dovolená bude silně prodchnutá arabskými příběhy a disneyovskými postavičkami. Na dospělé může celek působit malinko na sílu, ale co už. Když si řeknete, že máte pohádkovou dovolenou, tak to není tak špatné.

Vstup do hotelu Aladdin Beach Resort, Hurghada.

Hned u autobusu jsem nám odebrána zavazadla, která pak čekají dlouhé hodiny před vstupem, než se nastěhujeme do přiděleného apartmánu. Průvodce Ahmed nám v lobby jednoduše řekl, ať si sundáme respirátory slovy: „You can breathe here.“

Lobby hotelu je na rozdíl od vstupu až opulentně luxusní. Vyrazilo mi to dech, stejně jako klimatizace, která může šokovat teplotním rozdílem. Nám to ale nevadilo.

Vstupní hala - lobby.

Při ubytování je nutné vyplnit registrační hotelovou kartu, což není nijak složité. Dostáváme se tím k momentu, který mě hodně zajímal. Vzhledem k příchodu do hotelu kolem 7. hodiny a ubytování nových hostů od 14.00 mě intenzivně zajímalo, co s námi v mezičase bude. Recepční nás ale bez okolků poslal na naši první snídani do hotelové restaurace Agrabah.

Jídlo!

Restaurace mi způsobí asi větší šok než lobby. Vzhledem k tomu, že jsme nikdy nebyli ubytovaní v tak rozsáhlém komplexu, působí jsou prostory s pulty narvanými jídlem a lidmi okolo trochu odstrašujícím dojmem. Rychle jsme se ale zorientovali, patrně i díky „uvaděčce“, tedy zaměstnankyni v uniformě, která hosty posílá vlevo nebo vpravo podle obsazenosti stolů. Pak stačí vzít talíř a vydat se obhlížet nabídku.

Přiznávám, že mi chyběla slova k pojmenování některých jídel. Naštěstí nad pultem jsou kartičky se jmény. Často ovšem stejně nevím, co vlastně budu jíst. Nicméně postupně zprava doleva: nakrájená čerstvá zelenina, saláty, nakládaná zelenina, milion druhů pečiva, obsluhovaný pult č. 1 (příprava vajec), obsluhovaný pult č. 2 (příprava vajec a palačinek, donutů, pečených lilků a feferonek) a pak pult s hlavními chody. V případě snídaně šlo zejména o mléčnou rýži, ovesné vločky a egyptskou variantu krájených párečků se zeleninou. Ty pak u nás vedly prim. Na závěr si necháváme pult se sladkostmi a ovocem.

Snídali jsme jako o život. Trvalo nám to dvě hodiny.

Zahrady a schůzka s delegátkou

Hlavní budova hotelu Aladdin a přilehlé restaurace stojí na kraji velké zahrady s bungalovy a patrovými stavbami, které všechny slouží k ubytování hostů. Vzhledem k tomu, že nám po snídani zbývalo dost času, vyrazili jsme na obhlídku a také okouknout moře. Teplota vzduchu už překročila 30 °C. Všudypřítomné palmy, upravené trávníky, kamenné chodníky a směs nejrůznějších národností… Dokážu se snadno nadchnout a tady to nebylo těžké.

Plac s palmami
Prostor mezi hlavními budovami, dějiště večerního společenského programu.

Rychle jsme ale zjistili, že se blíží 11.15 a setkání s naší delegátkou. V lobby jsme se setkali s dalšími turisty z ČR, kteří využili nabídky stejné cestovní kanceláře. Řešili se zejména fakultativní výlety, postup při potřebě lékařského ošetření a také povinnosti účastníků zájezdu, kteří nejsou očkovaní a musí si vyřídit před odletem domů PCR test v místní laboratoři.

Nechali jsme se rovnou zlákat na první výlet – na čtyřkolkách pouští na úterní dopoledne. Cena 30 EUR. Také jsme zjistili, že ti protřelejší z nás jsou již ubytovaní, za drobný bakšiš 5 EUR. Grrrr.

Bungalov

Na recepci nám po drobném zásahu delegátky dali klíč od pokoje (cca 13.00) a také dvě karty, které později na pláži vyměníme za osušky. Jeden z Egypťanů nám na vozík naložil zavazadla a odvedl nás k bungalovu. Architektura domku se dvěma vstupy a podloubím v zahradě se mi moc líbí. Prozkoumání interiéru ukázalo, že moderní byl už před nějakou dobou. Ovšem nabízí vše, co potřebujeme.

Velkým plusem jsou postele s perfektními matracemi. Velké a vysoké, snad nikdy jsem při svých cestách nespala na lepší. Minusem je velmi slabý proud vody ve sprše, žádné erární mýdlo nebo šampon (jsem zhýčkaná).

V lednici jsou připravené balené vody, na záchodě toaletní papír a osušky s ručníky. Navíc každý den chodí pokojová služba kontrolovat, zda vše máme a nic není problém doplnit. Samozřejmě dáváme drobné všimné, neboť jsme si to přečetli v dispozicích a delegátka nás na zdejší zvyklosti upozorňovala. Ukázalo se, že jednoeurové mince nám po celý pobyt zajistily zvláštní pozornost zaměstnanců.

Moře/pláže

Zaplnili jsme pokoj svými věcmi a konečně mohli k moři. V rámci hotelu Aladdin máme vstup i na pláže sousedních hotelů Alibaba a Jasmine. Když jsme na břehu, tak pláž Jasmine je úplně vlevo a je nádherně písčitá, pláž náležející k Aladdinovi či Alibabovi nabízí spíše písčito-kamenitý přístup do moře a je tak lepší vstupovat do moře z mola. V „Towel Centre“ jsme nechali fasované karty a dostali za ně dvě tyrkysové osušky, kterými zabereme lehátka se slunečníkem.

Moře má i v září slušných 27-29 °C, takže do něj vcházíme bez osmělování. Jsem z prvního dne nadšená.

Po dalším opulentním jídle v Agrabahu, kde je tentokrát hlavní atrakcí pečený krocan (mňam), sledujeme pěvecká vystoupení na prostranství mezí hlavními budovami. Směs 20 let starých hitů a dětská, tzv. minidiskotéka, doplňujeme koktejly z nápojového lístku.

V 18.30 má vzduch teplotu 34 °C.

Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
KOMENTÁŘE
1
0
Komentovat můžete pod textem:)x
()
x