Evropská unie nás rozmazlila, a tak při cestách do zahraničí máme v mobilu datový roaming bezstarostně povolený. V Egyptě ovšem internet (datový roaming) znamená takové ceny, že to ani není vtipné (např. T-Mobile: 75 Kč za 1 MB). Balíček 500 MB za 699 Kč od stejné společnosti sice snižuje cenu více než padesátkrát, ale pořád se to použitelnosti blíží vzdáleně.
Hotel vám pravděpodobně nabídne k užívání svou wifi, ale – alespoň v případě Aladdina – za to žádá přehnané ceny. Začínají na 6 USD/den až po výhodnější balíček týden/30 USD nebo dva týdny/45 USD.
Koupě místní SIM karty je proto nejlepší řešení.
Jak a kde SIM kartu pořídit
Egyptští operátoři jsou velice dobře připraveni, takže hned na letišti po průchodu pasovou kontrolou narazíte na jejich stánky (jde také o téměř jediné tamní obchody). Můžete si vybrat podle aktuální cenové nabídky, sympatie k prodejci nebo logu operátora.
U nás vyhrál místní Etisalat díky velkému nápisu „10 EUR/20 GB“. V nabídce ale byly i menší balíčky a jiní operátoři (například Vodafone nebo Orange). Všechny následující zkušenosti se tedy týkají čistě Etisalatu a třeba u Vodafonu bude asi některý detail trochu jinak.
V případě pochybností, kolik dat potřebujete, kupte raději víc, dobití může být problém (viz závěr příspěvku).
Všechny místní předplacené karty musejí být registrované na jméno, ale pokud předvedete nervózní výlev „já mám jen 2 minuty, nám jede autobus do hotelu“ a tváříte se u toho jak Rain Man, jen si okopírují pas, vše stihnou a za dvě minuty vám předají SIM kartu. Když po vložení do telefonu nervózně koukáte, že se nic neděje ani při správném nastavení APN ze SIM karty (přístupový bod k internetu), je dobré tomu dát tak hodinu času, než se SIMka aktivuje.
Kvalita mobilní sítě
Samozřejmě nemůžete očekávat kvalitu srovnatelnou s českým pokrytím, kde máme LTE doslova v každé vesnici, ale to na dovolené asi ani nikdo nehledá. Snad jen, kdybyste se rozhodli jet to do Egypta na home office:)
Kvalita sítě je značně proměnlivá a překvapí, že na pláži jde mobil rychlostí přes 20 Mb/s a že si vesele synchronizuje fotky na lodi v půlce cesty mezi Hurghadou a ostrovem Giftun, stejně jako že u večeře v Agrabahu si nepošlete ani prostou zprávu po WhatsAppu.
Nicméně pro potřeby dovolené a poslání fotek domů bude jistě kvalita dostatečná. A i ten TikTok nakonec projde, jen mu to občas bude chvíli trvat.
Sledování dat
Pro sledování spotřebovaných dat nabízí Etisalat pěknou mobilní aplikaci, která naštěstí mluví anglicky. Zatímco v ČR většinou fungujeme na jedno číslo „kolik dat zbývá“, v Egyptě mají spoustu balíčků a nabídek, takže pochopit systém může být trochu oříšek.
Tak například nám aplikace ukazovala, kolik nám zbývá z 10 GB („Hmm, já myslel, že tam psali 20 GB, tak jsem asi koupil špatně.“) a poslední večer jsme se k té nule blížili. I jsme byli smíření s dobitím kreditkou – dobití ale neprošlo, a to nejenom s dvěma různými kartami České spořitelny, ale i Revolutem. Karta vždy zamítnuta. Nakonec jsme z aplikace vykoumali, že využíváme data z 10 GB balíčku zdarma a dalších 10 GB nám ještě zbývá. Bylo ale napínavé sledovat, jestli to je pravda, nebo jestli z letiště před odletem už nenapíšeme.
Po týdnu jsme odlétali ještě se zbývajícími 9 GB!